پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ,29 February 2024
 
 
صادرات تجهیزات پزشکی به 25 کشور دنیا
بیمارستانی که در آن «زیرمیزی» وجود ندارد
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) با بیان اینکه سالانه بیش از 2.5 میلیون نفر برای دریافت خدمات درمانی به این مجموعه مراجعه می‌کنند گفت: در مراکز درمانی این دانشگاه هیچ‌گونه دریافت زیرمیزی وجود ندارد.
 
به گزارش فانا، دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) به عنوان یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نقش مؤثری در ارائه خدمات درمانی به نیروهای مسلح و عموم مردم را بر عهده دارد. این دانشگاه با داشتن 4 دانشکده بهداشت، پزشکی، داروسازی و پرستاری نقش بسزایی در تربیت پزشکان ایفا کرده است.

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) از سال ۱۳۷۱ اقدام به پذیرش دانشجو در رشته پزشکی کرد. در سال‌های ۷۱ تا ۷۵ با توجه به نیاز سپاه به کادر درمانی هر ساله حدود ۱۰۰ دانشجوی پزشکی در این مجموعه پذیرش شده‌اند و این دانشگاه تواسنته حدود 10 هزار دانشجو را تربیت کند.

علیرضا جلالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج)  به پرسش‌های خبرنگاران درخصوص عملکرد این دانشگاه پاسخ داد.

در ادامه مشروح این پرسش و پاسخ را می‌خوانید:

 تاریخچه شکل‌گیری دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) از چه سالی بوده و با چه هدفی این دانشگاه تشکیل شد؟

جلالی: شکل‌گیری دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) از سال 1365 آغاز شد و این مجموعه به عنوان دانشکده پزشکی دانشگاه امام حسین کار خود را آغاز کرد. در آن دوران که کشور درگیر جنگ تحمیلی بود نیاز شدید به نیروی پزشکی احساس می‌شد و در آن دوران تعداد پزشکان سپاهی به اندازه انگشتان دست هم نمی‌رسید.

تا سال 1372 این دانشکده به فعالیت خود ادامه داد و پس از آن با مجوز وزارت بهداشت و تأیید مقام معظم رهبری به دانشگاهی مستقل تبدیل شد. در نخستین روزهای فعالیت این دانشگاه با تربیت نیروهای پزشک و متخصصان بهداشت کار خود را آغاز کرد و آهسته آهسته دانشکده‌های پرستاری و داروسازی نیز به این مجموعه اضافه شدند.

*تربیت 10 هزار دانشجو

این دانشگاه تا کنون چند دانشجو تربیت کرده است؟

جلالی: دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج)  تاکنون بیش از 10 هزار دانشجو تربیت کرده و بیش از 90 درصد کادر پزشکی سپاه پاسداران فارغ‌التحصیل دانشگاه پزشکی بقیة‌الله (عج)  هستند. 

در حال حاضر در چند رشته دانشجو تربیت می‌کنید؟

جلالی: ما در 11 رشته تخصصی دانشجو می‌پذیریم همچنین چهار رشته فوق‌ تخصصی و 75 رشته کارشناسی ارشد و PHD در مقاطع مختلف دانشجو داریم و تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا در راستای پیشرفت دانشگاه رشته‌های جدیدی را طی سال‌های آتی جذب کنیم. دانشگاه بقیة‌الله (عج) دارای چهار دانشکده اقماری در شهرهای شیراز، مشهد و تبریز است و بنا داریم طی سال‌های آتی دانشکده بین‌الملل دانشگاه را توسعه بدهیم تا بتوانیم کادر پزشکی برای کشورهای محورهای مقاومت تربیت کنیم.

در حال حاضر متقاضیانی از کشورهای لبنان، سوریه و عراق برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در این دانشگاه وجود دارد که امیدوارم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک اقدام به جذب این دانشجویان کنیم.

دانشگاه بقیةالله(عج) چند عضو هیأت علمی دارد؟

جلالی: این دانشگاه در حال حاضر از 300 نفر عضو هیأت علمی برخوردار است که صددرصد آنها رسمی و با مجوز وزارت بهداشت مشغول به فعالیت هستند نکته برجسته این است که 50 درصد اعضای هیأت علمی دانشگاه بقیةالله(ع) رتبه استادی و دانشیاری دارند که این موضوع در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بی‌نظیر است. در رتبه‌بندی اعضای علمی توسط وزارت بهداشت عموماً 25 درصد اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها استاد تمام هستند در حالیکه در دانشگاه ما بیش از 50 درصد اعضای هیأت علمی به درجه استاد تمامی رسیده‌اند و این موضوع وزن اعضای هیأت علمی ما را سنگین و بی‌نظیر کرده است.

جایگاه دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله(عج) در بین سایر دانشگاه‌‌ها چه وضعیتی دارد؟

جلالی: وزارت بهداشت دانشگاه‌ها را در حوزه‌های درمان، آموزش و تحقیقات و فناوری رتبه‌بندی می‌کند که رتبه‌بندی دانشگاه ما در این حوزه‌ها متفاوت است. ما در حوزه تحقیقات در بین دانشگاه‌های تیپ چهار دارای رتبه اول هستیم و در بین تمام دانشگاه‌ها در زمینه آموزش رتبه 13 را به خود اختصاص داده‌ایم. اما در حوزه درمان بیمارستان بقیةالله(عج) جزو مراکز عالی به شمار می‌رود و توانسته طی 10 سال رتبه درجه یک درمان را به خود اختصاص دهد.

 تولید واکسن آنفلوآنزا، تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز و کیت‌های تشخیص ویروس از اقدامات محققان این دانشگاه است

در بین هزار بیمارستان کشور عموماً 10 بیمارستان رتبه عالی را به خود اختصاص می‌دهند و هیچ بیمارستانی تاکنون نتوانسته 10 سال پیاپی به این رتبه دست پیدا کند که این موضوع یکی از افتخارات سپاه پاسداران است.

بیمارستان بقیةالله(عج) چند تخت بیمارستانی فعال دارد؟

جلالی: بیمارستان بقیةالله(عج) مجوز 700 تخت بیمارستانی را دارد اما با توجه به اقبال مردم ظرفیت تخت‌های ما به 850 عدد رسیده است. این موضوع در حالی است که اغلب بیمارستان‌های کشور تعداد تخت‌ها‌ی‌شان کمتر از مجوز دریافتی است. 

تقریباً سیل زیادی از مراجعان به بیمارستان بقیةالله(عج) برخلاف باور عموم پاسدار نیستند و تنها 24درصد از مراجعین را پاسداران تشکیل می‌دهند و 18درصد از دیگر مراجعین را مردم عادی و بقیه نیز نظامیان ارتش و سایر گروه‌ها هستند.

روزانه چند نفر به بیمارستان بقیةالله(عج) مراجعه می‌کنند؟

جلالی: روزانه بیش از 10 هزار نفر به بیمارستان برای دریافت خدمات درمانی مراجعه می‌کنند. ما در این بیمارستان 86 بخش درمانی داریم که به صورت فعال به هموطنان خدمات ارائه می‌کنند.

*تنها بیمارستان دندانپزشکی کشور

درباره فعالیت بیمارستان دندانپزشکی شهید شکری نیز برای ما توضیح دهید؟

جلالی: بیمارستان دندانپزشکی ما اردیبهشت سال 97 با حضور فرمانده وقت سپاه پاسداران به بهره‌برداری رسید و اولین بیمارستان دندانپزشکی کشور است که از ظرفیت 100 یونیت دندانپزشکی برخوردار بوده و در حال حاضر دارای 60 یونیت فعال است. ما تمام تلاش خود را برای افزایش تعداد یونیت‌ها به کار گرفته‌ایم و در فاز دوم تعداد یونیت‌های دندانپزشکی را تا 200 عدد تا پایان سال 1400 خواهیم رساند.

بیمارستان شهید شکری تنها بیمارستان دندانپزشکی کشور بوده که از اتاق‌های عمل جراحی تحت بیهوشی، بخش مراقبت‌های ویژه و بخش مراقبت بستری 24 ساعته برخوردار است

بیمارستان شهید شکری تنها بیمارستان دندانپزشکی کشور بوده که از اتاق‌های عمل جراحی تحت بیهوشی بخش مراقبت‌های ویژه و بخش مراقبت بستری 24 ساعته برخوردار است. همچنین از به‌روزترین تجهیزات دندانپزشکی مانند سی تی اسکن‌ها برخوردار بوده و علاوه بر این خدمات ویژه‌ای به کودکان و افراد کم‌توان ذهنی ارائه می‌شود؛ به طور مثال ما در این بیمارستان توانایی داریم تا در یک عمل جراحی بیهوشی 10 دندان آسیب‌دیده کودکان یا افرادی که با مشکلات قلبی مواجه هستند را ترمیم کنیم.

*بخش مستقل درمان بانوان

آیا در بیمارستان بقیةالله(عج) بخش مستقل درمان بانوان وجود دارد؟

جلالی: در این بیمارستان بخش مستقل درمان بانوان راه‌اندازی شده و بانوان می‌توانند با نظر و صلاحدید خودشان در این بخش بستری و خدمات را دریافت کنند، اما در حال حاضر تنها در یک طبقه از بیمارستان این خدمت ارائه می‌شود و ما امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک شاهد مستقل شدن سایر بخش‌ها باشیم.

بخش کودکان در بیمارستان بقیةالله(عج) مستقل است؟

جلالی: ما بخش ویژه‌ای با دکوراسیون فضای کودکانه را برای کودکان در نظر گرفته‌ایم تا زمانی که برای درمان در مرکز درمانی حضور پیدا می‌کنند، احساس نگرانی و ترس نداشته باشند. 

*اجرای 100درصدی پرونده الکترونیک سلامت

 پرونده الکترونیک سلامت در بیمارستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) اجرایی شده است؟

جلالی: افتخار داریم که اعلام کنیم بیمارستان شهید شکری به عنوان تنها بیمارستانی که پرونده الکترونیک سلامت در آن به صورت صد درصدی اجرایی شده، مشغول کار است. بیمار پس از مراجعه به این بیمارستان کارت الکترونیکی را دریافت می‌کند که تمام اطلاعات درمانی وی در آن ثبت می‌شود و دیگر نیازی نیست که برای مراجعه بعدی عکس‌ها و آزمایش‌های خود را به همراه داشته باشد. نکته مهم این است که تمام زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای اجرای این کار را توسط محققان خودمان طراحی و تولید کردیم.

آیا در زمینه طب ایرانی فعالیتی دارید؟

جلالی: سلامت‌کده طوبی در حوزه طب سنتی در حال ارائه خدمت به متقاضیان است. ما معتقدیم طب سنتی مکمل طب مدرن بوده و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب به وزارت بهداشت توصیه کرده است که نقاط قوت طب سنتی برای تکمیل طب مدرن استفاده شود، ما با همین نگاه و سیاست پیشگیرانه خدمات را در حوزه طب سنتی به مردم ارائه می‌دهیم. 

در سلامت‌کده طوبی پزشکانی که در حوزه طب سنتی آموزش دیده‌اند به مردم خدمت ارائه می‌کنند و خدماتی از جمله ماساژدرمانی، طب سوزی و حجامت در محیط‌های بهداشتی ارائه می‌شود.

 آیا در زمینه تحقیقات داروهای گیاهی نیز اقدامی انجام داده‌اید؟

جلالی: در کنار سلامت‌کده طوبی مرکز تحقیقات حوزه داروهای گیاهی در حال فعالیت است و در راستای تولید این داروها، ‌پالایشگاهی راه‌اندازی کرده‌ایم تا گیاهان را با متدهای دقیق و علمی به دارو تبدیل کنند. این مرکز در شهرستان گلپایگان واقع شده و از جمله فعالیت‌های آن می‌توان به تولید داروی استویا اشاره کنیم که شیرین‌کننده گیاهی قوی‌ای است و چندین برابر قند خاصیت شیرین‌کنندگی دارد. 

آیا این محصول به بازار عرضه شده است؟

جلالی: این شرکت دانش بنیان تلاش خود را برای عرضه این محصولات به بازار در راستای سیاست‌های تغذیه سالم به کار گرفته است، اما به دلیل واردات بی‌رویه این نوع مکمل‌ها با چالش‌هایی مواجه هستیم که امیدواریم بتوانیم طی ماه‌های آینده این چالش‌ها را برطرف کنیم.

چند پژوهشکده در دانشگاه بقیةالله(عج) فعالیت می‌کنند؟

جلالی: در حال حاضر 4 پژوهشکده در حوزه‌های سبک زندگی، طب رزمی و نانو بیوتکنولوژی فعال هستند که هر یک از آنها دارای 5 مرکز تحقیقات بوده و در حوزه‌های ذکرشده مشغول به انجام خدمات هستند. همچنین مرکز تحقیقات هپاتیت در دانشگاه بقیةالله(عج) مشغول به فعالیت است که به عنوان مرکز منطقه‌ای هپاتیت شناخته می‌شود.

برای توسعه و همکاری با شرکت‌های دانش بنیان چه برنامه‌هایی دارید؟

جلالی: در حال حاضر دو مرکز رشد در دانشگاه بقیةالله(عج) فعال هستند که یکی از آنها در حوزه زیست فناوری و دیگری در حوزه علوم کامپیوتر فعالیت می‌کند. طی سال‌های گذشته این دانشگاه اقدام به تاسیس 18 شرکت دانش بنیان کرد که از این تعداد، 8 شرکت محصولات خوبی تولید کردند که از جمله آنها به تولید واکسن آنفلوآنزا، تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز و کیت‌های تشخیص ویروس اشاره کرد. همچنین در عرصه کشاورزی نیز شرکت‌های دانش بنیان ما توانستند نانوکودهایی را تولید کنند.

 آیا این محصولات صادرات هم می‌شوند؟

جلالی: بله، برخی از محصولات ما به دلیل کیفیت بالا قابلیت صادرات را دارند، به طور در زمینه تجهیزات پزشکی دستگاه اکسیژن‌ساز تولید محققان این مجموعه به 25 کشور دنیا صادرات می‌شود.

*راه‌اندازی 100 شرکت دانش‌بنیان

 برای تقویت و همکاری با شرکت‌های دانش بنیان چه برنامه‌ای دارید؟

جلالی: از ابتدای سال 97، پارک علم و فناوری دانشگاه راه‌اندازی شد و از اوایل سال 98 برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفت تا بتوانیم از ظرفیت محققان انقلابی از بیرون از دانشگاه استفاده کنیم. همچنین امیدواریم تا پایان سال 99 صد شرکت دانش بنیان دیگر را در پارک فناوری خودمان راه‌اندازی کنیم، همچنین تاکنون 18 شرکت نیز تاسیس شده است. 

 این شرکت‌ها در چه حوزه‌هایی فعال هستند؟

جلالی: حوزه‌های غذای سالم، طب سنتی، تولید دارو و سلامت دیجیتال از جمله فعالیت‌های این شرکت‌ها به شمار می‌روند و من معتقدم که تنها در حوزه سلامت دیجیتال می‌توان با هزار شرکت دانش بنیان همکاری داشت. 

مرکز بزرگ ژنتیک کشور آذر ماه در دانشگاه بقیةالله(عج) افتتاح خواهد شد که همزمان با آن امیدواریم بتوانیم 10 شرکت دانش بنیان دیگر را به بهره‌برداری برسانیم.

آیا دانشگاه بقیةالله(عج) از بیمه‌ها مطالبه‌ای دارد؟

جلالی: 80 درصد مراجعین ما افراد دارای دفترچه درمانی نیروهای مسلح هستند که این بیمه یکی از خوش‌حساب‌ترین بیمه‌ها به شمار می‌رود. 

ما مطالباتی از بیمه تامین اجتماعی داریم که آنها را به ما پرداخت نکرده،‌ هر چند که ما حدود یک سال که با این بیمه لغو قرارداد کرده‌ایم. از سوی دیگر ما مطالبه سنگینی از بیمه دی داریم که امیدواریم هر چه سریع‌تر این مطالبات به ما پرداخت شود.

*مراجعه 2.5 میلیون نفر به بیمارستان بقیةالله(عج)

سالانه چند نفر برای دریافت خدمات به این بیمارستان مراجعه می‌کنند؟

جلالی: سالانه به حدود 2.5 میلیون نفر خدمات ارائه می‌دهیم.

در مراسم اربعین حسینی، پزشکان این بیمارستان به چند نفر خدمت ارائه کردند؟

جلالی: ما در این مراسم باشکوه 4 موکب درمانی راه‌اندازی کردیم و به 86 هزار نفر خدمات درمانی ارائه کردیم. 450 نفر از پزشکان این دانشگاه در این مراسم حضور داشتند و 300 نفر از دانشجویان نیز به عنوان پزشک سیار به زائران خدمت ارائه کردند.

در بیمارستان بقیةالله(عج) زیرمیزی گرفتن از بیمار وجود دارد؟

جلالی: در طی 10 سال گذشته خط قرمز مجموعه ما دریافت پول خارج از عرف از بیمار بوده است و خوشبختانه با تدابیر صورت‌گرفته طی این 10 سال حتی یک مورد دریافت زیرمیزی نداشته‌ایم و اگر موردی از خطای پزشکان  به ما گزارش شده، بلافاصله پزشک را از بیمارستان اخراج کرده‌ایم.

آیا برای اطلاع از رضایت بیماران، نظرسنجی در این بیمارستان صورت می‌گیرد؟

جلالی: از اغلب بیماران سرپایی و بستری نظرسنجی صورت می‌گیرد و این نظرسنجی به صورت ماهانه در کمیته‌ای بررسی می‌شود تا بتوانیم به گلایه‌های بیماران رسیدگی کنیم.

 نحوه ارائه خدمات شما به بیماران شیمیایی به چه صورت است؟

جلالی: بیمارستان بقیةالله(عج) از سال 71 تصمیم گرفت که بیماران شیمیایی که در مراکز مختلف بستری بوده‌اند را به صورت متمرکز با راه‌اندازی یک درمانگاه دور هم جمع کرده و به آنها خدمت ارائه دهد. 

در این راستا نیز مرکز تحقیقات آسیب‌های شیمیایی راه‌اندازی شد و در حال حاضر متخصصان برجسته‌ای در این مرکز به این جانبازان و قشر مظلوم خدمت‌رسانی می‌کند. این مرکز جزو پیشرفته‌ترین و عالی‌ترین مراکز تحقیقاتی این حوزه است، به طوری که از مقالات محققین ما در بسیاری از رفرنس‌های علمی معتبر استفاده می‌شود.
 
کد مطلب : ۲۳۴۲۲
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :